گلخانه هوشمند چیست ؟

پیچیده ترین گلخانه های امروزی، کنترل ساده ای دارند و تنها با لمس یک دکمه می توان تمامی تنظیمات را انجام داد. مدرن ترین گلخانه های امروزی، گلخانه های کاملا خودکار هستند و آن ها را گلخانه هوشمند می نامند. اما منظور از گلخانه هوشمند چیست؟ هوشمند کردن گلخانه شامل چه مراحلی است؟ هرچند گلخانه و پرورش گیاهان گلخانه ای یک تکنولوژی جدید به نظر می رسد، اما  این سازه ها، قرن ها پیش (حدودا از زمان روم باستان) به وجود آمده اند.

در طول سال ها، این سازه های در حال رشد کاملا تغییر کرده اند تا به شکل امروزی خود درآمده اند. با این حال، آن ها همواره عملکرد اصلی خود را حفظ کرده اند. کار اصلی گلخانه ها ایجاد محیطی برای زندگی گیاهان با افزایش طول عمر آن هاست. گلخانه ها قدرت طبیعت را مهار کرده و فضای مطلوبی را برای گیاهان به وجود می آورند. آن ها گرمای نور خورشید را حتی در سردترین فصول سال جذب می کنند، در خود نگه می دارند و به دام می اندازند. گلخانه ها همچنین از گیاهان در برابر باد، برف و یخ زدن محافظت می کنند. تکنولوژی در طول زمان تکامل پیدا می کند و راهی را می یابد که انسان از طریق آن به محیط خود کنترل داشته باشد. اگر به تعریف گلخانه در لغت نامه نگاهی بیندازید، با خود می گویید که تغییرات چندانی هم نداشته اند!

اما این سوال را می توان دقیق و قطعی پاسخ داد: مدرن ترین و پیشرفته ترین تحولات گلخانه های امروزی چیست؟

 

هوشمند کردن گلخانه چگونه انجام می گیرد؟

تمامی موارد از جمله رطوبت، دما، تهویه و میزان CO۲ در گلخانه هوشمند تحت کنترل کامل شما هستند. میزان خودکار بودن کارها در گلخانه بستگی به شما دارد و از کنترل دستی تا تعیین سناریو و سیستم های کاملا خودکار گسترده است.

کنترل دستی

برای کنترل دستی باید در محل حضور داشته باشید و روشن / خاموش کردن تجهیزات هوشمند گلخانه را به صورت دستی انجام دهید. کنترل دستی گزینه ی مطلوبی برای گلخانه داران نیست؛ به خصوص اگر گلخانه بزرگ یا تعداد آن زیاد باشد.

تجهیزات نیمه خودکار

در این سطح، سیستم های نیمه خودکار میزان خوبی از استقلال و خودکار بودن تجهیزات هوشمند را به گلخانه هوشمند شما می آورند. اما باز هم به کمی نظارت و حضور نیاز است تا تجهیزات به درستی کار کنند.

تجهیزات کاملا خودکار

خودکار سازی کامل گلخانه حتی به کوچکترین مداخله از طرف شخص پرورش دهنده یا هیچ کس دیگری احتیاجی ندارد. در این سطح از کنترل گلخانه، می توانید کارها را ازطریق گوشی هوشمند، کامپیوتر و یا تبلت نظارت و مدیریت کنید.

 

چه چیزهایی در هوشمند کردن گلخانه قابل کنترل هستند؟

به کمک تکنولوژی ابری تعبیه شده در محصولات گروه اصاکو می توانید موارد زیر را تنها با لمس صفحه گوشی یا تبلت، کنترل کنید.

کنترل دما

با نصب یک ترموستات هوشمند در گلخانه می توان دمای مطلوب گیاهان پرورشی را در فضای گلخانه هوشمند حکم فرما کرد. دمای مجاز را به این ترموستات اعلام نمایید تا چنانچه دما کمتر یا فراتر از آن شد، ترموستات به سرعت شرایط را به کمک هوش مصنوعی تشخیص داده و به طور خودکار دما را به حد مطلوب می رساند.

کنترل رطوبت

سنسور رطوبت می تواند میزان رطوبت موجود را در اپلیکیشن مربوطه در گوشی تان به شما نشان دهد. به علاوه، اگر میزان رطوبت هوا از حد ضروری کمتر یا بیشتر شود، سنسور با پخش زنگ هشدار شما را مطلع می کند تا آسیبی به گیاهان موجود وارد نشود.

کنترل کوددهی و آبیاری خاک

سیستم آبیاری هوشمند را می توان پرکاربردترین و جالب ترین گجت در گلخانه هوشمند دانست. این سیستم قابلیت آن را دارد تا میزان رطوبت خاک را سنجیده و در صورت لزوم و به اندازه ی مورد نیاز، خاک را آبیاری کند. سیستم آبیاری هوشمند وظیفه ی کوددهی هوشمند خاک را در کنار آبیاری به دوش می کشد و هر دو را بی نقص و بدون نیاز به دخالت دست انجام می دهد.

کنترل غلظت گاز CO

دیتکتور یا آشکارساز گاز غلظت انواع گازهای مختلف از جمله مونوکسید کربن در فضا را تشخیص داده و با پخش زنگ هشدار یا ارسال پیامک به گوشی، شما را از آن مطلع می نماید.

کنترل تنظیم تابش نور

با فشار یک دکمه می توانید از خانه یا هرجای دیگری میزان تابش نور را کنترل کنید. سیستم سایه هوشمند به شما امکان آن را می دهد که در یک روز داغ تابستانی با لمس صفحه گوشی میزان تابش خورشید به گلخانه را کاهش دهید تا سالم ترین شرایط برای گیاهان گلخانه ای فراهم شود.

 

گلخانه هوشمند چه مزیت هایی نسبت به گلخانه های معمولی دارد؟

آنچه که گلخانه هوشمند را به مدرن ترین گلخانه های فعلی تبدیل کرده، موارد زیر است.

کنترل از راه دور

در گلخانه های معمولی، شخص پرورش دهنده باید زمان زیادی از شبانه روز را در گلخانه حضورداشته باشد تا کارها به صورت دستی انجام شوند. اما با هوشمند سازی گلخانه دیگر نیازی به حضور فیزیکی نیست زیرا گجت های هوشمند به نیابت از شما در گلخانه حضور دارند و منتظر دستور شما از گوشی هوشمندتان هستند تا کارها را انجام دهند.

امکان زمانبندی و برنامه ریزی

قابلیت زمانبندی تجهیزات گلخانه هوشمند مزیتی فراتر از کنترل از راه دور است. با این قابلیت، فراموشی خاموش یا روشن کردن تجهیزات اهمیتی ندارد.

به حداقل رساندن خطاها

در گلخانه های معمولی امکان بروز خطای انسانی وجود دارد. در گلخانه های هوشمند اکثر کارها به دست سنسورها و سیستم های ماشینی انجام شده و میزان خطا بسیار نزدیک به صفر است. با هوشمند سازی گلخانه ها، بیشتر کارها به صورت اتوماتیک انجام می شوند و کمتر به حضور و دخالت شما نیاز است. از همین رو، می توانید گلخانه خود را توسعه و یا تعداد گلخانه ها در نقاط مختلف را افزایش دهید.

اشتراک گذاری

در whatsapp به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
شما هم می‌توانید در مورد مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظر، از طریق دکمه افزودن دیدگاه جدید اقدام نمایید.

علی زمانی

مرداد 21, 1401

آیا این نظر به شما کمکی کرد؟

ممنون ، به نظرم واقعا با تجهیزات کنترل از راه دور ، میشه تلفات احتمالی رو خیلی کاهش داد

masoud shoeiby

مرداد 21, 1401

آیا این نظر به شما کمکی کرد؟

بله دقیقا درست میفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *