تفاوت سنسور و ترنسدیوسر چیست؟

واژه سنسور و ترنسدیوسر به جای یکدیگر در مهندسی الکترونیک استفاده می شود. آنها به طور گسترده در برنامه های کاربردی الکترونیکی و سایر ابزارها و دستگاه های هوشمند استفاده می شوند. آنها بیشتر با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. سنسورها و ترنسدیوسر‌ها برای تبدیل کمیت‌های فیزیکی و انرژی اطراف آن به یک سیگنال یا سیگنال الکتریکی قابل خواندن استفاده می‌شوند. آنها برای تشخیص و اندازه گیری مقادیر مختلف فیزیکی در اتوماسیون و ابزار دقیق استفاده می شوند. برای شرح بهتر تفاوت بین سنسور و ترنسدیوسر اول در این مقاله به توضیح هر کدام میپردازیم سپس تفاوت آنها را کر خواهیم کرد.

سنسور چیست؟

سنسور وسیله ای فیزیکی است که تغییرات را در هر کمیت یا انرژی فیزیکی تشخیص می دهد یا حس می کند. به محرک های محیط اطراف واکنش نشان می دهد و یک سیگنال غیر الکتریکی ارائه می دهد. سنسور می تواند انواع مختلفی از کمیت های الکتریکی مانند گرما، نور، فشار، رطوبت، حرکت و غیره را حس کند.

سیگنال خروجی یک سنسور لزوماً به شکل قابل خواندن نیست. بیشتر پردازش می شود. مانند تقویت، تضعیف یا تبدیل با استفاده از یک مدار الکترونیکی به سیگنال قابل خواندن.

نمونه ای از سنسورها جیوه موجود در دماسنج است. جیوه یک فلز مایع است که با افزایش دما منبسط می شود. می تواند دما و هر گونه تغییر در آن را حس کند. با این حال، تا زمانی که در مقیاس خاصی قرار نگیرد قابل خواندن نیست. به طور مشابه، مقاومت ترمیستور با تغییرات دما تغییر می کند.

نمونه های دیگر از سنسورها پتانسیومتری هستند که مقاومت آن با موقعیت زبانه آن تغییر می کند. مقاومت قابل خواندن نیست مگر اینکه ولتاژی به آن اعمال شود. تغییر مقاومت به شکل تغییر در سیگنال الکتریکی قابل مشاهده است.

شما می توانید سنسورهای مورد نیاز خود را از سایت اصاکو به صورت اینترنتی خرید کنید و به راحتی تحویل بگیرید.

ویژگی های اصلی سنسور

 • تغییرات را در هر کمیت فیزیکی حس می کند یا تشخیص می دهد.
 • سنسور خود یک جزء است و واحد مبدل سیگنال ندارد.
 • خروجی آن ممکن است ماهیت الکتریکی داشته باشد یا نداشته باشد.
 • سیگنال خروجی آن به یک مقیاس یا مدار پردازشی نیاز دارد تا قابل خواندن باشد.

ترنسدیوسر چیست؟

ترنسدیوسر یک وسیله فیزیکی است که یک شکل از انرژی را به نوع دیگری از  تبدیل می کند. در حالی که یک ترنسدیوسر الکتریکی دیگر اشکال انرژی را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند. فرآیند تبدیل انرژی را ترانسدوشن می نامند.

ترنسدیوسر از دو قسمت ساخته شده است. یک سنسور و یک واحد مبدل سیگنال. سنسور تغییر در محیط فیزیکی را تشخیص می دهد و یک سیگنال غیر الکتریکی تولید می کند. واحد مبدل سیگنال سیگنال را به شکل الکتریکی تبدیل می کند و همچنین آن را تقویت، تضعیف یا پردازش به سیگنال الکتریکی قابل خواندن می کند.

ترنسدیوسر فشار یک نمونه ای از ترنسدیوسر است که فشار اعمال شده یا تنش را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند. از دو صفحه با بار مخالف ساخته شده است. یکی ازصفحات ثابت و دیگری متحرک است. هنگامی که فشار روی صفحه متحرک اعمال می شود، ظرفیت خازنی در بین آن تغییر می کند و تغییر در ظرفیت ولتاژ اعمال شده را تغییر می دهد. بنابراین فشار به سیگنال الکتریکی تبدیل می شود.

ویژگی اصلی ترنسدیوسر

 • یک شکل از انرژی را به دیگری تبدیل می کند.
 • این از یک سنسور و یک واحد مبدل سیگنال ساخته شده است.
 • می تواند انرژی غیر الکتریکی را به انرژی الکتریکی و بالعکس تبدیل کند.
 • خروجی آن می تواند مستقیماً با سیستم دیگری ارتباط داشته باشد.
 • یک ترنسدیوسر دارای یک مدار مبدل سیگنال پیچیده است.

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ترنسدیوسرها مقاله «ترنسدیوسر چیست؟» را مطالعه نمایید.

تفاوت های کلیدی بین سنسور و ترنسدیوسر

از جمله  تفاوت سنسور با ترنسدیوسر می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مقایسه سنسور و ترنسدیوسر

 • یک سنسور مقادیر فیزیکی اطراف خود را حس می کند یا تشخیص می دهد. این در حالی است که یک ترنسدیوسر یک شکل از انرژی را به شکل دیگری تبدیل می کند.
 • سنسور خود یک جزء است در حالی که یک ترنسدیوسر شامل یک سنسور به عنوان یک جزء علاوه بر واحد مبدل سیگنال است.
 • سنسور لزوما یک ترنسدیوسر نیست در حالی که یک ترنسدیوسر باید یک سنسور داشته باشد.
 • خروجی یک سنسور ممکن است یک سیگنال الکتریکی باشد یا نباشد در حالی که خروجی یک ترنسدیوسر یک سیگنال الکتریکی است.
 • یک سنسور سیگنال خروجی آنالوگ را در زمان واقعی تولید می کند در حالی که یک ترنسدیوسر می تواند سیگنال الکتریکی آنالوگ و همچنین سیگنال الکتریکی دیجیتال تولید کند.
 • یک سنسور نمی تواند مستقیماً با سیستم های دیگر ارتباط برقرار کند در حالی که یک ترنسدیوسر می تواند مستقیماً متصل شود.

سخن آخر

سنسور و ترنسدیوسر هر دو به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. سنسور به دستگاه‌های فیزیکی اطلاق می‌شود که فقط هر کمیت یا تغییرات فیزیکی را در آن حس یا تشخیص می‌دهند. در حالی که ترنسدیوسر به دستگاه هایی اطلاق می شود که یک شکل از انرژی را به شکل دیگری تبدیل می کنند. ترنسدیوسر یک اصطلاح گسترده است در حالی که سنسور جزء فرعی ترنسدیوسر است. بنابراین می توان گفت که همه سنسورها ترنسدیوسر هستند اما حالت عکس آن صدق نمیکند.

اشتراک گذاری

در whatsapp به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *